Leírás és Paraméterek
Előszó
Hatvanöt éve tartó méhészkedésem során hat különböző keretmérettel dolgozta: kezdetben a "Gerstunggal" [Gross Rammerschlagbn (Velky Ratmírov a mai Csehország)], 1945 nyarán egy osztrák kerettípussal, a "Waldviertel"-lel, amire már nem emlékszem. Weissacht-Flachtban édesapámmal a "Neu-Wüttemberger"-rel és a "német normállal", aztán éveken keresztül a "Zanderrel" és végül a "Dadanttal".
Nemcsak e kaptártípusok előnyeit és hátrányait ismertem meg, hanem sok tapasztalatot is gyűjtöttem a méhcsaládokkal való bánásmóddal kapcsolatban. Tanultam azokból a csapásokból és eseményekből is, amelyek másként végződtek, mint ahogy terveztem. A jövőbetekintés hajtott. Ezért fordultam mindig újra más keretméret felé, mégpedig sikerrel.
Azt azonban soha nem felejtettem el, hogy a természet évszakos változásaival jelentős - sőt - döntő szerepet játszik. A sematikus gondolkozás és kezelés nem vezet sikerhez, mivel a mézelő méh a természet részét képző rovar. Ha valaki a méhészetben sikert szeretne, előrelátóan, eleinte csak kevés méhcsaláddal kell gondolkodnia. Ezt vállalkozó szellemű eljárásnak is nevezhetjük.
Ebben a könyvben felhalmozott tapasztalataimat és tudásomat adom tovább. Nemcsak buzdítani szeretném a méhészeket, hanem biztos segítséget is szeretnék adni.
Weissacht-Flacht, 2009 őszén
Franz Lampeitl